E1-6015
E1-6015 — Specifications, Tests & Benchmarks
E1-6015
FT3
•
Beema
•
01.01.2015
•
2 cores /
2 threads
•
1.40 GHz
•
10W
🏆 Top #3262
Performance
Synthetic Score
562
PassMark
584
Efficiency
56.20
AMD released the E1-6015 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. In standard mode, the chip operates at 1.4 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 10 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.01.2015 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Cat |
| Series | E1 |
| Codename | Beema |
| Part Number (OPN/S-Spec) | EM6015IUJ23JB |
Architecture
| Socket | FT3 |
| Microarchitecture | Puma |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.4 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R2 Graphics |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 10 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 584 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 452 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 56.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.