E1-2150
E1-2150 — Specifications, Tests & Benchmarks
E1-2150
FT3
•
Kabini
•
01.02.2014
•
2 cores /
2 threads
•
1.05 GHz
•
9W
🏆 Top #3361
Performance
Synthetic Score
428
Efficiency
47.56
Meet E1-2150 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 1.1 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 9 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.02.2014 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Cat |
| Series | E1 |
| Codename | Kabini |
| Part Number (OPN/S-Spec) | EM2150ICJ23HM |
Architecture
| Socket | FT3 |
| Microarchitecture | Jaguar |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.05 GHz |
| Multiplier | 10.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8210 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 428 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 267 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 47.56 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.