E1-2100
E1-2100 — Specifications, Tests & Benchmarks
E1-2100
FT3
•
Kabini
•
23.05.2013
•
2 cores /
2 threads
•
1.00 GHz
•
9W
🏆 Top #3347
Performance
Synthetic Score
451
PassMark
408
Efficiency
50.11
The E1-2100 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 28 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 1 GHz. The TDP level for this model is set within 9 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 23.05.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Cat |
| Series | E1 |
| Codename | Kabini |
| Part Number (OPN/S-Spec) | EM2100ICJ23HM |
Architecture
| Socket | FT3 |
| Microarchitecture | Jaguar |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8210 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 408 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 322 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 50.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.