C-70
C-70 — Specifications, Tests & Benchmarks
C-70
FT1
•
Ontario
•
01.09.2012
•
2 cores /
2 threads
•
1.00 GHz
•
9W
🏆 Top #3430
Performance
Synthetic Score
316
PassMark
315
Efficiency
35.11
C-70 is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 40 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 2 cores and 2 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 1.3 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 9 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.09.2012 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Cat |
| Series | C |
| Codename | Ontario |
| Part Number (OPN/S-Spec) | CMC70AFPB22GV |
Architecture
| Socket | FT1 |
| Microarchitecture | Bobcat |
| Process Node (CPU Node) | 40 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 75.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 1.333 GHz |
| Multiplier | 5.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 6290 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 315 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 364 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 35.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.