Athlon XP 2500+ DTR
Athlon XP 2500+ DTR — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon XP 2500+ DTR
A
•
Barton
•
10.02.2003
•
1 core /
1 thread
•
1.83 GHz
•
55W
🏆 Top #3509
Performance
Synthetic Score
212
Efficiency
3.85
The Athlon XP 2500+ DTR processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 130 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 1 computing cores with support for 1 threads. Starting operating frequencies begin at 1.8 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. Nominal power consumption (TDP) is 55 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 10.02.2003 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Legacy |
| Series | Athlon XP |
| Codename | Barton |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AXDL2500DLV4D |
Architecture
| Socket | A |
| Microarchitecture | K7 |
| Process Node (CPU Node) | 130 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 63 million |
| Die Size | 101.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 85 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.833 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 166 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 212 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 265 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 3.85 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.