Athlon XP 2500+
Athlon XP 2500+ — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon XP 2500+
A
•
Barton
•
10.02.2003
•
1 core /
1 thread
•
1.83 GHz
•
68W
🏆 Top #3493
Performance
Synthetic Score
229
PassMark
231
Efficiency
3.37
Meet Athlon XP 2500+ — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 130 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 1 computing cores with support for 1 threads. In standard mode, the chip operates at 1.8 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 68 W. While Athlon XP 2500+ is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 10.02.2003 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Legacy |
| Series | Athlon XP |
| Codename | Barton |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AXDA2500DKV4D |
Architecture
| Socket | A |
| Microarchitecture | K7 |
| Process Node (CPU Node) | 130 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 63 million |
| Die Size | 101.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 85 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.833 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 166 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 68 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 231 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 353 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 3.37 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.