Athlon X4 845
Athlon X4 845 — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon X4 845
FM2
•
Carrizo
•
02.02.2016
•
4 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2134
Performance
Synthetic Score
3,526
PassMark
3,762
Efficiency
54.25
The Athlon X4 845 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. Starting operating frequencies begin at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.02.2016 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | Athlon |
| Codename | Carrizo |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD845XACI43KA |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 3.10 million |
| Die Size | 250.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 762 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 656 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 54.25 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.