Athlon MP 2600+
Athlon MP 2600+ — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon MP 2600+
A
•
Barton
•
06.05.2003
•
1 core /
1 thread
•
2.00 GHz
•
47W
🏆 Top #3505
Performance
Synthetic Score
219
Efficiency
4.66
Athlon MP 2600+ is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 130 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 1 cores and 1 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 47 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 06.05.2003 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Legacy |
| Series | Athlon MP |
| Codename | Barton |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AMNS2600DUT4C |
Architecture
| Socket | A |
| Microarchitecture | K7 |
| Process Node (CPU Node) | 130 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 63 million |
| Die Size | 101.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 219 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 273 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 4.66 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.