Athlon Gold 7220U
Athlon Gold 7220U — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon Gold 7220U
FT6
•
Mendocino
•
20.09.2022
•
2 cores /
4 threads
•
2.40 GHz
•
15W
🏆 Top #2223
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
3,209
PassMark
4,900
Efficiency
213.93
The Athlon Gold 7220U model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 6 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.7 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Athlon |
| Codename | Mendocino |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000771 |
Architecture
| Socket | FT6 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 100.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 88.00 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 610M |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 900 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 206 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 213.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.