Athlon 64 FX-70
Athlon 64 FX-70 — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon 64 FX-70
F
•
Windsor
•
30.11.2006
•
2 cores /
2 threads
•
2.60 GHz
•
125W
🏆 Top #3125
Performance
Synthetic Score
842
Efficiency
6.74
The Athlon 64 FX-70 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 90 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 2 cores and 2 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.6 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 125 W. While Athlon 64 FX-70 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 30.11.2006 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Legacy |
| Series | Athlon 64 FX |
| Codename | Windsor |
| Part Number (OPN/S-Spec) | ADAFX70GAA6DI |
Architecture
| Socket | F |
| Microarchitecture | K8 |
| Process Node (CPU Node) | 90 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 227 million |
| Die Size | 235.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 63 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Multiplier | 13.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 842 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 526 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 6.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.