Athlon 5350
Athlon 5350 — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon 5350
AM1
•
Kabini
•
09.04.2014
•
4 cores /
4 threads
•
2.05 GHz
•
25W
🏆 Top #2604
Performance
Synthetic Score
1,842
PassMark
1,797
Efficiency
73.68
The Athlon 5350 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. The base clock speed is 2.1 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 25 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 09.04.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Cat |
| Series | Athlon |
| Codename | Kabini |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD5350JAH44HM AD5350JAHMBOX |
Architecture
| Socket | AM1 |
| Microarchitecture | Jaguar |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.05 GHz |
| Multiplier | 20.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R3 128CU |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 797 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 697 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 73.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.