Athlon 5150
Athlon 5150 — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon 5150
AM1
•
Kabini
•
09.04.2014
•
4 cores /
4 threads
•
1.60 GHz
•
25W
🏆 Top #2781
Performance
Synthetic Score
1,438
PassMark
1,417
Efficiency
57.52
The Athlon 5150 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.6 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 25 W in standard operating mode. While Athlon 5150 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 09.04.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Cat |
| Series | Athlon |
| Codename | Kabini |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD5150JAH44HM AD5150JAHMBOX |
Architecture
| Socket | AM1 |
| Microarchitecture | Jaguar |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R3 128CU |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 417 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 546 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 57.52 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.