Athlon 300U
Athlon 300U — Specifications, Tests & Benchmarks
Athlon 300U
FP5
•
Raven Ridge 2
•
06.01.2019
•
2 cores /
4 threads
•
2.40 GHz
•
15W
🏆 Top #2028
Performance
Synthetic Score
4,080
PassMark
3,833
Efficiency
272.00
The Athlon 300U model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 06.01.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Athlon |
| Codename | Raven Ridge 2 |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 3 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 833 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 747 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 272.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.