A8-6600K
A8-6600K — Specifications, Tests & Benchmarks
A8-6600K
FM2
•
Richland
•
01.06.2013
•
4 cores /
4 threads
•
3.90 GHz
•
100W
🏆 Top #2263
Performance
Synthetic Score
3,042
PassMark
3,009
Efficiency
30.42
The A8-6600K processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.9 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.2 GHz when the system demands it. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The TDP level for this model is set within 100 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A8 |
| Codename | Richland |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD660KWOHLBOX AD660KWOA44HL |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 39.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8570D |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 100 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 009 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 529 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 30.42 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.