A8-6500B
A8-6500B — Specifications, Tests & Benchmarks
A8-6500B
FM2
•
Richland
•
01.06.2013
•
4 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2279
Performance
Synthetic Score
2,969
PassMark
2,391
Efficiency
45.68
A8-6500B is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. Starting operating frequencies begin at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.1 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. While A8-6500B is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A8 |
| Codename | Richland |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD650BOKA44HL |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8570D |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 391 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 286 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 45.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.