A8-4555M
A8-4555M — Specifications, Tests & Benchmarks
A8-4555M
FP2
•
Trinity
•
27.09.2012
•
4 cores /
4 threads
•
1.60 GHz
•
19W
🏆 Top #2933
Performance
Synthetic Score
1,179
PassMark
1,341
Efficiency
62.05
The A8-4555M model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 1.6 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.4 GHz. The TDP level for this model is set within 19 W. While A8-4555M is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 27.09.2012 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A8 |
| Codename | Trinity |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM4555SHE44HJ |
Architecture
| Socket | FP2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 21.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 7600G |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 19 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 341 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 781 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 62.05 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.