A8-3520M
A8-3520M — Specifications, Tests & Benchmarks
A8-3520M
FS1
•
Llano
•
20.12.2011
•
4 cores /
4 threads
•
1.60 GHz
•
35W
🏆 Top #2826
Performance
Synthetic Score
1,337
PassMark
1,440
Efficiency
38.20
A8-3520M is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 1.6 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 2.5 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While A8-3520M is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 20.12.2011 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Legacy |
| Series | A8 |
| Codename | Llano |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM3520DDX43GX |
Architecture
| Socket | FS1 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.18 million |
| Die Size | 228.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 6620G |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 440 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 846 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 38.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.