A6-9230 SoC
A6-9230 SoC — Specifications, Tests & Benchmarks
A6-9230 SoC
FT4
•
Stoney Ridge
•
31.05.2016
•
2 cores /
2 threads
•
2.60 GHz
•
25W
🏆 Top #2761
Performance
Synthetic Score
1,472
Efficiency
58.88
AMD released the A6-9230 SoC processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 2 cores and 2 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.6 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.8 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 25 W, so adequate cooling should be considered. While A6-9230 SoC is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 31.05.2016 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Stoney Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD9230AJN23AC |
Architecture
| Socket | FT4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 125.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 19.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R4 3CU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 472 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 618 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 58.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.