A6-9225 SoC
A6-9225 SoC — Specifications, Tests & Benchmarks
A6-9225 SoC
FT4
•
Stoney Ridge
•
01.04.2017
•
2 cores /
2 threads
•
2.60 GHz
•
15W
🏆 Top #2873
Performance
Synthetic Score
1,252
Efficiency
83.47
The A6-9225 SoC model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 28 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.6 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 15 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.04.2017 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Stoney Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM9225AYN23AC |
Architecture
| Socket | FT4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 125.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R4 3CU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 252 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 781 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 83.47 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.