A6-5400K
A6-5400K — Specifications, Tests & Benchmarks
A6-5400K
FM2
•
Trinity
•
02.10.2012
•
2 cores /
2 threads
•
3.60 GHz
•
65W
🏆 Top #2780
Performance
Synthetic Score
1,440
PassMark
1,282
Efficiency
22.15
The A6-5400K processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 2 computing cores with support for 2 threads. Starting operating frequencies begin at 3.6 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.8 GHz when the system demands it. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. While A6-5400K is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.10.2012 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Trinity |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD540KOKA23HJ AD540KOKHJBOX |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 7540D |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 282 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 271 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 22.15 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.