A6-5400B
A6-5400B — Specifications, Tests & Benchmarks
A6-5400B
FM2
•
Trinity
•
02.10.2012
•
2 cores /
2 threads
•
3.60 GHz
•
65W
🏆 Top #2779
Performance
Synthetic Score
1,440
PassMark
1,465
Efficiency
22.15
Meet A6-5400B — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 2 cores and 2 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.6 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.8 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. While A6-5400B is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.10.2012 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Trinity |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD540BOKA23HJ |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 7540D |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 465 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 395 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 22.15 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.