A6-4400M
A6-4400M — Specifications, Tests & Benchmarks
A6-4400M
FS1r2
•
Trinity
•
15.05.2012
•
2 cores /
2 threads
•
2.70 GHz
•
35W
🏆 Top #3029
Performance
Synthetic Score
1,031
PassMark
996
Efficiency
29.46
The A6-4400M model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.2 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While A6-4400M is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 15.05.2012 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A6 |
| Codename | Trinity |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM4400DEC23HJ |
Architecture
| Socket | FS1r2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 7520G |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 996 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 016 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 29.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.