A6-3430MX
A6-3430MX — Specifications, Tests & Benchmarks
A6-3430MX
FS1
•
Llano
•
20.12.2011
•
4 cores /
4 threads
•
1.70 GHz
•
45W
🏆 Top #2850
Performance
Synthetic Score
1,283
PassMark
1,389
Efficiency
28.51
The A6-3430MX processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 1.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 2.4 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. While A6-3430MX is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 20.12.2011 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Legacy |
| Series | A6 |
| Codename | Llano |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM3430HLX43GX |
Architecture
| Socket | FS1 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.18 million |
| Die Size | 228.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 6520G |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 389 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 776 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 28.51 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.