A6-3420M
A6-3420M — Specifications, Tests & Benchmarks
A6-3420M
FS1
•
Llano
•
20.12.2011
•
4 cores /
4 threads
•
1.50 GHz
•
35W
🏆 Top #2849
Performance
Synthetic Score
1,283
PassMark
1,311
Efficiency
36.66
AMD released the A6-3420M processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 32 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 1.5 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 2.4 GHz. The TDP level for this model is set within 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 20.12.2011 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Legacy |
| Series | A6 |
| Codename | Llano |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM3420DDX43GX |
Architecture
| Socket | FS1 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.18 million |
| Die Size | 228.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 6520G |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 311 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 778 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 36.66 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.