A4 PRO-7350B
A4 PRO-7350B — Specifications, Tests & Benchmarks
A4 PRO-7350B
FM2
•
Kaveri
•
31.07.2014
•
2 cores /
2 threads
•
3.40 GHz
•
65W
🏆 Top #2711
Performance
Synthetic Score
1,598
PassMark
1,512
Efficiency
24.58
Meet A4 PRO-7350B — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 28 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 2 cores and 2 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 3.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.8 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 65 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 31.07.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A4 |
| Codename | Kaveri |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD735BYBI23JA |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Steamroller |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 2.41 million |
| Die Size | 245.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R5 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 512 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 357 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 24.58 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.