A4 Micro-6400T
A4 Micro-6400T — Specifications, Tests & Benchmarks
A4 Micro-6400T
FT3
•
Mullins
•
29.04.2014
•
4 cores /
4 threads
•
1.00 GHz
•
5W
🏆 Top #3022
Performance
Synthetic Score
1,037
PassMark
1,082
Efficiency
207.40
The A4 Micro-6400T processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 28 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 1.6 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 5 W in standard operating mode. While A4 Micro-6400T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 29.04.2014 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Cat |
| Series | A4 |
| Codename | Mullins |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM640TIVJ44JB |
Architecture
| Socket | FT3 |
| Microarchitecture | Puma |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 930 million |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 1.6 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R3 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 5 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 082 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 540 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 207.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.