A4-9125 SoC
A4-9125 SoC — Specifications, Tests & Benchmarks
A4-9125 SoC
FT4
•
Stoney Ridge
•
01.04.2017
•
2 cores /
2 threads
•
2.30 GHz
•
15W
🏆 Top #2996
Performance
Synthetic Score
1,085
Efficiency
72.33
AMD released the A4-9125 SoC processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 28 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 2.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 2.6 GHz. The TDP level for this model is set within 15 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.04.2017 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A4 |
| Codename | Stoney Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM9125AYN23AC |
Architecture
| Socket | FT4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.20 million |
| Die Size | 125.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R3 2CU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 085 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 677 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 72.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.