A4-5300B
A4-5300B — Specifications, Tests & Benchmarks
A4-5300B
FM2
•
Trinity
•
02.10.2012
•
2 cores /
2 threads
•
3.40 GHz
•
65W
🏆 Top #2810
Performance
Synthetic Score
1,364
PassMark
1,246
Efficiency
20.98
Meet A4-5300B — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. The base clock speed is 3.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.6 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. While A4-5300B is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.10.2012 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A4 |
| Codename | Trinity |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD530BOKA23HJ |
Architecture
| Socket | FM2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.30 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 7480D |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 246 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 247 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 20.98 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.