A4-3305M
A4-3305M — Specifications, Tests & Benchmarks
A4-3305M
FS1
•
Llano
•
14.06.2011
•
2 cores /
2 threads
•
1.90 GHz
•
35W
🏆 Top #3175
Performance
Synthetic Score
728
PassMark
767
Efficiency
20.80
AMD released the A4-3305M processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. By default, the cores function at 1.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.5 GHz. The TDP level for this model is set within 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 14.06.2011 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Legacy |
| Series | A4 |
| Codename | Llano |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM3305DDX22GX |
Architecture
| Socket | FS1 |
| Microarchitecture | K10 |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.18 million |
| Die Size | 228.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 6480G |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 767 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 836 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 20.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.