A10-9700
A10-9700 — Specifications, Tests & Benchmarks
A10-9700
AM4
•
Bristol Ridge
•
27.07.2017
•
4 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
65W
🏆 Top #2182
Performance
Synthetic Score
3,326
PassMark
3,558
Efficiency
51.17
The A10-9700 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 28 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 3.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. The TDP level for this model is set within 65 W. While A10-9700 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 27.07.2017 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A10 |
| Codename | Bristol Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AD9700AGM44AB |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Excavator |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 3.10 million |
| Die Size | 250.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R7 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 558 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 621 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 51.17 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.